Choroby gruczołu krokowego

U mężczyzn cewka moczowa na pewnym odcinku przebiega przez otaczający ją wokół twór gruczołowy, zwany gruczołem krokowym lub prostatą.
W obrębie tego gruczołu mogą powstawać:
●  stany chorobowe typu zapalenia,
●  łagodny przerost gruczołowy,
●  rozrost nowotworowy złośliwy.

Zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego wyzwalają czynniki bakteryjne.
Objawy. Dolegliwości, takie jak:
●  mniej lub bardziej nasilone bóle podczas oddawania moczu,
●  pobolewania w czasie oddawania kału,
●  niekiedy mogą dołączyć się objawy ogólne, jak dreszcze i gorączka.
Na skutek nacieku zapalnego gruczołu krokowego pojawia się jego tkliwość uciskowa podczas badania palcem przez odbyt oraz obrzmienie i ucisk na cewkę moczową, utrudniający niekiedy swobodne oddawanie moczu. W moczu stwierdza się dość wyraźny białkomocz, obecność białych i czerwonych krwinek w małych ilościach oraz zwiększone ilości śluzu.
Rozpoznanie i leczenie: ustala lekarz. Może ono okazać się dość długie, jeżeli ma doprowadzić do pełnego zlikwidowania stwierdzanego stanu zapalnego, zapobiec wtórnym ropniom w obrębie gruczołu oraz rozszerzeniu się procesu zapalnego na cewkę moczową i pęcherz.
Ciepłe nasiadówki przed snem, np. w naparze rumianku lub kory dębowej, unikanie wstrzymywania oddawania moczu i ciepła bielizna wspomagają uzyskanie korzystnych wyników leczenia, które powinien prowadzić specjalista urolog.

Gruczolak gruczołu krokowego

Gruczolak gruczołu krokowego jest to gruczołowy przerost tego gruczołu. Skutkiem tego przerostu jest ucisk na cewkę moczową, utrudniający oddawanie moczu i powodujący jego zaleganie w pęcherzu. Zalegający mocz przyczynia się do powstawania stanów zapalnych pęcherza moczowego. Gromadząc się, rozciąga pęcherz moczowy, powoduje nadciśnienie w obrębie pęcherza. Dopiero podwyższenie ciśnienia w pęcherzu umożliwia przeciśnięcie się małej ilości moczu przez cewkę na zewnątrz, a w konsekwencji tego następuje spadek ciśnienia w pęcherzu oraz niemożność dalszego opróżniania pęcherza. Po pewnym czasie mocz zalegający w pęcherzu powoduje ponowne podwyższenie ciśnienia umożliwiające oddanie dalszej porcji moczu itd.

Objawy:

●  częste, bolesne oddawanie moczu w małych ilościach,
●  niezupełne opróżnianie pęcherza, czyli zaleganie moczu w pęcherzu,
●  zmniejszenie intensywności strumienia moczu.
Postępujące z czasem coraz większe zaciskanie cewki moczowej i zaleganie moczu w pęcherzu powoduje większe jego rozciąganie, zwiększoną bolesność parcia na mocz, wsteczne rozciąganie moczowodów, a niekiedy nawet wodonercze.
Rozpoznanie. Ustala lekarz.
Leczenie. W początkowym okresie może być zachowawcze. Na zlecenie i pod kontrolą lekarza urologa stosuje się np. Poldanen (Tadenan), Permixon.
W razie zakażenia pęcherza – leczenie przeciwbakteryjne.
W razie znaczniejszego przerostu gruczołu i uporczywego, obfitego zalegania moczu w pęcherzu oraz jego nawracających stanów zapalnych konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na wyłuszczeniu gruczolaka.

Rak gruczołu krokowego

Pierwotny, nowotworowy rozrost złośliwy gruczołu krokowego powoduje guzowate powiększenie gruczołu, wzrost jego konsystencji, postępujące zaciskanie cewki moczowej i utrudnia oddawanie moczu.
Objawy. Początkowo są podobne jak przy gruczolaku gruczołu krokowego.
Z czasem dolegliwości bólowe się nasilają, dołączają się stany podgorączkowe bądź gorączkowe oraz postępujące wychudzenie.
Rozpoznanie. Ustala się na podstawie:
●  badania palpacyjnego,
●  badania ultrasonograficznego,
●  badania enzymatycznego,
●  badania immunologicznego,
●  badania histopatologicznego pobranego wycinka, lub też obrazu cytologicznego punktatu z podejrzanych miejsc gruczołu, które jest badaniem rozstrzygającym.
Leczenie. Specjalistyczne, zależy od stopnia zaawansowania choroby, głównie operacyjne, a w razie odstąpienia od zabiegu operacyjnego chemio- i hormonoterapia.

Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować