Łokieć tenisisty

Występuje głównie u mężczyzn, chociaż coraz częściej spotyka się tę chorobę u kobiet; w większości dotyczy prawej kończyny. Przyczyną schorzenia jest najczęściej przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka i palców w wyniku zbyt forsownego uprawiania jednostronnych czynności, co objawia się bolesnością w okolicy bocznej strony łokcia.
Występuje u sportowców, skrzypków, masażystów, praczek, przeważnie u osób z dobrze rozwiniętym układem mięśniowym. Spośród dyscyplin sportu wymienić należy tenis, stąd też dolegliwość tę nazywa się łokciem tenisisty. Wywołany jest najprawdopodobniej przez mikrouszkodzenia przyczepów mięśni do kości ramiennej.
Objawy. Chorzy skarżą się na dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicy łokcia przy ruchach odwracania przedramienia i wyproście łokcia, zwłaszcza przy czynnościach wykonywanych z pokonywaniem pewnego oporu, np. wkręcanie śruby, żarówki, otwieranie drzwi. Ból może promieniować do nadgarstka lub barku; nasila się przy ucisku przyczepu wymienionych mięśni.
Leczenie. Polega na zaprzestaniu na jakiś czas wykonywania czynności powodujących ból, stosowaniu jonoforezy, ultradźwięków czy obstrzykiwaniu bolesnych miejsc steroidami. Dobre wyniki daje stosowanie opaski pneumatycznej. Choroba jest nieraz oporna na stosowanie leczenia zachowawczego. W uporczywych przypadkach nie poddających się leczeniu zachowawczemu wskazane jest leczenie operacyjne.
Prof. dr hab. med. Tadeusz Niedźwiedzki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować